חדשות

משרד הבריאות ינסה לבלום את תופעת ההתמכרות למשככי כאבים

עקב נתונים על עלייה משמעותית בצריכת אופיואידים, משרד הבריאות מקים ועדה שתבחן הגבלת שימוש במשככי כאבים ובקנאביס רפואי לבלימת התמכרויות

משככי כאבים (אילוסטרציה)
משככי כאבים (אילוסטרציה)

משרד הבריאות ממנה צוות בדיקה לבחינת דרכים לבלימת ההתמכרות למשככי כאבים נרקוטיים, אופיואידים וגם מדיניות הגבלת השימוש בקנאביס רפואי, כך מדווח הבוקר (א') כתב היומון "כלכליסט" אנדריאן פילוט.

הנושא עלה עקב הצטברות נתונים על עלייה משמעותית בצריכת משככי כאב אלו. הצוות ימליץ על שינויי מדיניות ככל שיידרשו. התופעות הקשורות בשימוש באופיואידים מחייבות בחינה משמעותית של המדיניות, מעקב אחרי רישום התרופות על ידי המטפלים, הנפקת בידי הרוקחים בבתי המרקחת, זיהוי וטיפול בהתמכרויות על ידי כלל גורמי המקצוע.

בכתב המינוי שמכין מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב יודגש, כך דווח, כי בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בצריכת אופיואידים בישראל. בצד התועלות הקליניות, השימוש בתרופות אלו כרוך לעתים גם בהתמכרות ובתופעות לא רצויות אחרות, ביניהן מקרי תמותה כתוצאה משימוש במינון יתר, תופעות המשפיעות על המטופל, בני משפחתו, הקהילה ובריאות הציבור.

בדיווח נמסר כי בראש הצוות יעמוד ד"ר הדר אלעד, ראש האגף לרפואה קהילתית במשרד הבריאות, ובין שאר חבריה חגי ברוש, מנהל תחום בכיר ברשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול במשרד לביטחון פנים; דוד פפו, יו"ר הסתדרות הרוקחים, ארבעה מנהלי מחלקות הרוקחות בארבע קופות החולים וד"ר פאולה רושקה, מנהלת המחלקה לטיפול בהתמכרויות במשרד הבריאות.

נושאים קשורים:  משככי כאבים,  התמכרות לאופיואידים,  ד"ר הדר אלעד,  ד"ר פאולה רושקה,  התמכרויותת,  קנאביס רפואי,  משרד הבריאות,  חדשות
תגובות
 
אנונימי/ת
20.03.2019, 07:44

שנים רבות רבות אני מתריעה על זה. לא היה צריך להיכנס למצב הזה בכלל. זה נוצר דווקא בגלל "מדיניות" של משרד הבריאות ובהשפעת המערך הסיעודי "הרחמני". עכשיו "וועדה לשנות מדיניות". מדהים. צריך למצות את הדין עם האשמים בתוך משרד הבריאות שהביאו אותנו למצב זה.

20.03.2019, 10:21

אני מצדיק מה שנאמר.תמיד נמנעתי מתן משככי כאבים ביד רחבה.לדעתי חלק גדול מהרופאים מסכימים על כך. אומנם בפועל הרופא ממהר לבגוק חולה אחר(כי מתושלם לפי מספר החולים) מסיים הביקור ברשימת משכך כאבים.

הנרקומנים מנצלים את הקלות שבניפוק תרופות אלה ואז נוצרים שני מצבים :
אם הנרקומן משתמש בעצמו בתרופות האלה, בפועל המערכת מספקת לו את הסמים במחיר מצחיק
ישנם נרקומנים שלא משתמשים בהם אלא מוכרים אותם לצעירים ולאנשים אחרים תמורת סכום נמוך אך הרבה יותר יקר ממה שהם קונים וכך הם מגלגלים כספים לרוכשים סמים מסוכנים באותו כסף